Matematik neden fiziğin dilidir? - Soru Sor
Soru sitemize hoş geldiniz. Lütfen sorularımızı sorarken türkçemize özen gösterip, uzmanlarımızın ve kullanıcılarımızın anlayabileceği bir şekilde özen göstererek soralım.


1Oy

Matematik neden fiziğin dilidir?


Notice: Undefined index: content in /home/sorusorg/public_html/qa-include/qa-base.php(510) : eval()'d code on line 298
                                                                                                                                                                                                                         

4 Cevaplar

1Oy

Daisy Puan17000

Fizik problemleri, parametreler ve sabitler kullanılarak matematiksel ifadelerle anlatılır. Metamatik formel bir dildir ve sembollerin mekanik bir şekilde sıralanmasından oluşur. Fizikçiler de bu dili kullanarak evreni bize açıklamaya çalışırlar.

Matematik, fizik teorilerinin izahını, en doğru şekilde ifade etmemizi sağlar. İleri sürülen bir hipotezin, diğer kavramlarla ilişkilendirilmesi ve geliştirilmesinde matematik rol oynar. Fizik için matematik bir dildir ve bir çok matematik metotlara başvurulur. Bir fizikçi, en az bir matematikçi kadar matematiğe hakim olmak durumundadır. Fiziksel büyüklüklerin tanımında, fizik yasaları matematiksel bağıntılarla ifade edilir.

Matematiksel Fizik'te İnceleme Konuları:

Kozmoloji: Evren Bilimi'dir. Fiziksel evrenin anlaşılmasını; doğa bilimlerini, gök bilimi ve fiziği bir araya getirerek sağlar. Bir kozmolog, en az bir fizikçi kadar iyi fizik, bir matematikçi kadar da iyi matematik bilmeli ve aralarındaki ilişkiyi kurabilecek yeterli felsefe bilgisine sahip olmalıdır.

Genel Rölativite: Albert Einstein'in Genel Görelilik Teorisi'dir. Bu teoriye göre kütle çekimi yoktur, kütle çekimi sandığımız şey bükülmeler yüzünden olur. Gravitasyonun, zaman ve mekanın bir geometrisi olduğunu; ışığın, büyük kütleli yıldızların yakınından geçerken bükülmesi gerektiğini savunur. 

1Oy

Puan0
hiç bişe anlamadım yinede saolun :D

0Oy

Puan0
Çok teşekjurler cok yardimci oldunuz

0Oy

Puan0

bende arıyorum ya angryCevabınız

Soru hakkında bir fikriniz varsa lütfen görüşlerinizi bildirip diğer kullanıcılara yardımcı olun. (Misafir olarak bu soruya cevap verebilme hakkınız olduğunu unutmayın.)
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Arkadaşların Bu Soruya Cevap Verebilir mi ? Şimdi Soruyu Paylaş

...

Aklınıza takılan tüm soruları ücretsiz ve üyeliksiz bir şekilde sitemize sorun , kısa süre içerisinde uzman kullanıcılarımız cevaplasın !
Facebook , Twitter, Google hesaplarınızla sistemimize giriş yapabilirsiniz.